

O intervenție de urgență a avut loc miercuri seară în Târgu Jiu, după ce o mașină în care se afla o femeie de 55 de ani a căzut în râul Jiu. Potrivit publicației WOWbiz.ro, autoritățile au declanșat o operațiune contracronometru pentru a extrage victima din autoturismul care era deja inundat pe jumătate de apele înghețate.
Primele forțe ajunse la fața locului au fost doi polițiști aflați în patrulare, care au reușit să o scoată pe femeie din habitaclu înainte ca situația să devină fatală. Ulterior, la locul incidentului au sosit echipaje de pompieri și salvamontiști din Gorj pentru a sprijini acțiunea de recuperare din albia râului.
Reprezentanții ISU Gorj au confirmat modalitatea în care s-a desfășurat misiunea. „Ocupanta autovehiculului, o femeie de 55 de ani, fusese extrasă de un echipaj de poliţie aflat în apropiere. Colegii noştri au intervenit în sprijinul colegilor de la poliţie pentru a o prelua pe femeie din albia râului Jiu”, a declarat Florin Chisim, purtătorul de cuvânt al instituției.
În momentul salvării, victima se afla în stare de șoc hipotermic din cauza temperaturii extrem de scăzute a apei. Aceasta a fost preluată imediat de personalul medical și transportată de urgență la unitatea spitalicească din localitate pentru îngrijiri de specialitate.
Starea de sănătate a femeii este una critică, conform informațiilor oferite de reprezentanții spitalului. „Pacienta în vârstă de 55 de ani a fost adusă la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgu Jiu în stare foarte gravă. A primit ajutorul medical de care avea nevoie în Unitatea de Primiri Urgenţe, fiind preluată de medicii de la Terapie Intensivă, unde a şi rămas internată”, a precizat Mihaela Ţicleanu, purtător de cuvânt al SJU Târgu Jiu.