

O femeie în vârstă de 27 de ani a provocat o scenă de o violență extremă într-un salon de înfrumusețare din São Paulo, Brazilia, unde l-a atacat cu un cuțit pe hairstylistul Eduardo Ferrari. Agresiunea, motivată de nemulțumirea clientei față de serviciile prestate, a fost surprinsă de camerele de supraveghere ale unității, conform publicației Adevărul, care citează Daily Mail.
În imaginile video se observă cum agresoarea, identificată drept Lais Gabriela Barbosa da Cunha, s-a apropiat de stilistul care lucra la un alt client. Profitând de un moment de neatenție, tânăra a scos o armă albă din geantă și l-a înjunghiat pe Ferrari în zona omoplaților. Imediat după atac, doi bărbați prezenți în salon au intervenit pentru a o imobiliza pe femeie, în timp ce victima, aflată în stare de șoc, a reușit să fugă spre ieșire.
Conflictul ar fi debutat în luna aprilie, după ce clienta a beneficiat de un tratament de vopsire și texturare. Deși inițial părea încântată și a postat fotografii cu rezultatul pe internet, ulterior a început să solicite restituirea banilor, susținând că aspectul părului i-a fost distrus. „Mi-a luat părul și l-a ciopârțit cu foarfeca de filat. După cum vedeți, bretonul meu arată ca al lui Cebolinha”, s-a plâns aceasta în mediul online, invocând un personaj de benzi desenate.
Angajații salonului au declarat că femeia a trimis numeroase amenințări prin care spunea că hairstylistul „va muri într-un fel sau altul” dacă nu primește banii înapoi. Chiar în ziua incidentului, aceasta s-a prezentat neprogramată și a făcut scandal, motiv pentru care fusese chemat portarul clădirii pentru a o evacua.
Deși Eduardo Ferrari a scăpat cu o rană superficială, acesta și echipa sa legală se opun încadrării faptei ca fiind o simplă agresiune ușoară. „Nu putem normaliza și nici păstra tăcerea în fața unor astfel de situații. Tentativa de omor este o infracțiune extrem de gravă și trebuie tratată ca atare”, a subliniat victima prin intermediul unui comunicat oficial.