Știri TM

DEZVĂLUIRE groaznică despre bărbatul care a ucis o elevă aflată în PRACTICĂ…

Un bărbat din județul Bihor a fost plasat în arest preventiv, fiind acuzat de omor calificat după ce ar fi ucis o elevă de 18 ani. Tragedia a avut loc la o fermă din localitatea Parhida, comuna Tămăşeu, acolo unde tânăra se afla pentru a efectua stagiul de practică școlară. Potrivit informațiilor furnizate de Digi24, suspectul este recidivist, având la activ o altă condamnare tot pentru infracțiunea de omor.

Alarma a fost dată vineri dimineață, în jurul orei 11:45, când tatăl fetei a sunat la numărul de urgență 112. Acesta le-a comunicat autorităților că fiica sa nu mai poate fi contactată telefonic. În urma unei operațiuni de căutare la care au participat polițiștii și proprietarul exploatației agricole, trupul neînsuflețit al tinerei a fost descoperit într-un lan de rapiță din afara localității Parhida, prezentând urme de violență în zona gâtului.

„Din cercetările efectuate în cauză până la acest moment a rezultat bănuiala rezonabilă că inculpatul J, condamnat anterior pentru săvârşirea unei infracţiuni de omor, în data de 08.05.2026, în jurul orei 11.00, în timp ce se afla în extravilanul localităţii Parhida, com. Tămăşeu, jud. Bihor, i-a aplicat victimei A mai multe lovituri cu un cuţit în zona gâtului, cauzându-i mai multe plăgi tăiat-înţepate care au condus la decesul acesteia”, au declarat reprezentanții Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor, citați de News.ro.

Magistrații Tribunalului Bihor au admis sâmbătă cererea procurorilor de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile. Inculpatul este cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de omor calificat. La investigațiile desfășurate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor au contribuit și ofițerii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor.