Știri TM

Gabriel a murit la doar 25 de ani în Spitalul Județean Buzău după un accident rutier grav

O tragedie a lovit comunitatea din Buzău după ce Gabriel, un tânăr de 25 de ani, a încetat din viață pe patul de spital la câteva zile după un accident rutier. Deși inițial starea sa părea stabilă, deznodământul a fost unul fatal, provocând o durere imensă familiei și apropiaților.

Accidentul a avut loc pe data de 2 ianuarie, pe un drum județean din Buzău. Gabriel se afla pe scaunul pasagerului într-un autoturism care s-a ciocnit frontal cu o altă mașină ce circula regulamentar. În urma impactului violent, vehiculul în care se afla tânărul a fost proiectat într-un gard de pe marginea carosabilului.

Tânărul a fost transportat conștient la Spitalul Județean de Urgență Buzău, unde medicii au constatat că suferise o fractură la picior și necesita o intervenție chirurgicală. Deși primele zile de spitalizare indicau o evoluție favorabilă, starea lui Gabriel s-a agravat brusc chiar înainte de operația programată, iar eforturile cadrelor medicale de a-l resuscita au fost zadarnice.

Iubita tânărului a postat un mesaj sfâșietor pe rețelele de socializare, acuzând totodată atitudinea personalului medical. „Azi toata copilăria mea a disparut. Si nu din vina ta, puiule. Astazi povestea noastră a ales să nu mai dea ocazie de revedere. (…) Mi-ai promis pe patul de spital ca esti puternic si ca treci peste asta, iar eu te-am crezut. Te-ai bucurat ca un copil sa ma ai alaturi si simteam ca totul va decurge mai usor impreuna. Visam la recuperare”, a scris aceasta pe Facebook, conform informațiilor relatate de publicația originală.

Partenera lui Gabriel a lansat acuzații grave la adresa unității medicale, sugerând că neglijența ar fi putut juca un rol în acest deces neașteptat. „Dumnezeu sau poate INCOMPETENTA SI AROGANTA MEDICALA DIN CADRUL SPITALULUI JUDETEAN BUZAU au decis alta soarta pentru noi. Azi noapte la 3 eram in fata spitalului si ti am trimis poza, nu puteam intra dar te simteam ca nu esti bine.. mi-ai spus ca vrei sa te odihnesti.. 4 ore mai tarziu cand am venit la tine, mi-ai sfasiat sufletul in timp ce „eroii” spitalelor ne luau la misto… te-am simtit ca pleci de langa mine si am strigat in gura mare poate ma aude cineva. Dar prea tarziu”, a mai adăugat tânăra în mesajul său public.